Sledování stavu stanovišť
AOPK ČR organizuje a provádí sledování stavu a trendů u evropsky významných přírodních fenoménů, uvedených ve dvou směrnicích Evropského společenství - směrnici č. 79/409/EEC o ochraně volně žijících ptáků (směrnice o ptácích) a směrnici č. 92/43/EEC o ochraně přírodních stanovišť, volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin (směrnice o stanovištích a druzích). Trvalý monitoring je současně ukotven i legislativně stanovenými závazky vůči Evropské komisi (§ 45 f zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny).
Základem je posuzování stavu sledovaných fenoménů z hlediska ochrany (Conservation Status), kdy zcela klíčovým je stanovení hranice stavu příznivého (Favourable Conservation Status). Pro zjištění aktuálního stavu a jeho trendů je zřízena jednotná monitorovací síť a jsou stanoveny závazné metodiky ke sběru a následné analýze dat. Hodnotící zprávy za ČR předává Evropské komisi Ministerstvo životního prostředí. Podle směrnice o ptácích bude hodnotící zpráva podávána každé tři roky (poprvé v roce 2008 za období 2005-2007), podle směrnice o stanovištích a druzích každých šest let (poprvé v roce 2007 o počátečním stavu).
Sledování podle směrnice o ptácích tvoří dva základní programy:
- monitoring ptačích oblastí (tj. druhů ptáků, které jsou zde předmětem ochrany)
- monitoring druhů ptáků z přílohy I. této směrnice
Sledování podle směrnice o stanovištích a druzích tvoří tyto programy:
- aktualizace vrstvy mapování biotopů (v dvojnásobném, tj. dvanáctiletém intervalu)
- vegetační monitoring na trvalých monitorovacích plochách
- monitoring druhů v přílohách II., IV. a V. této směrnice
Ve Zlínském kraji probíhají aktualizace vrstvy mapování a monitoring trvalých monitorovacích ploch za účasti interních zaměstnanců střediska a externích mapovatelů. V roce 2008 pracovníci střediska zajistili monitoring druhů zařazených v přílohách směrnice o stanovištích a druzích.
Na vybraných lokalitách probíhá monitoring živočichů:
rak říční (Astacus astacus)
čolek velký (Triturus cristatus)
kuňka žlutobřichá (Bombina variegata)
ropucha zelená (Bufo viridis)
rosnička zelená (Hyla arborea)
skokan hnědý (Rana temporaria)
vrkoč útlý (Vertigo angustior)
Z rostlinných druhů se monitorují:
hadinec nachový (Echium russicum)
koniklec velkokvětý (Pulsatilla grandis)
střevíčník pantoflíček (Cypripedium calceolus)